Lasiet vēl
Kognitīvi biheiviorālā psihoterapija
Kognitīvi biheiviorālā psihoterapija (KBT) ir psihoterapijas veids, kas palīdz cilvēkam saprast, ko viņš domā par sevi, pasauli un citiem cilvēkiem un kā tas, ko viņš domā, ietekmē viņa jūtas un rīcību.
Saskatot saistību starp domām, jūtām un uzvedību un mainot nederīgus, traucējošus (maladatīvus) domāšanas veidus, KBT palīdz klientam pašam nonākt līdz jauniem savas problēmas risināšanas veidiem.
Kognitīvi biheiviorālajā terapijā sarunas starp klientu un terapeitu parasti nav vērstas uz pagātni, bērnību, kā tas ir dažās psihoterapijas jomās. Bērnības pieredze tiek aplūkota tik daudz, lai izprastu tās ietekmi uz pašreizējām problēmām. Galvenokārt sarunas koncentrējas uz cilvēka grūtībām, problēmām un panākumiem, kas ir pašlaik, un uz prasmēm, kuras personai nepieciešams apgūt, lai risinātu savas grūtības.
KBT ir piemērota:
trauksmes (fobijas, veģetatīvā distonija, panika, obsesīvi kompulsīvi traucējumi),
depresijas,
ēšanas traucējumu (anoreksija, bulīmija, pārēšanās),
pārmērīga kautrīguma, zema pašvērtējuma,
atkarību problēmās
un citos gadījumos.
Tās efektivitāte ir konstatēta, ārstējot arī dažādus medicīniska rakstura traucējumus. Piemēram, kā palīdzoša papildterapija hroniska noguruma sindroma, kairinātā zarnu sindroma, hipertensijas, fibromialģijas, vēža, diabēta, migrēnas un citu hronisku sāpju traucējumu gadījumos. (http://www.beckinstitute.org/what-is-cognitive-behavioral-therapy)